Príbeh: Pani Petra si vzala pôžičku pre dcéru, dnes za svoje rozhodnutie platí

Pani Petra (62) si s manželom vzala pôžičku v rádoch stoviek eur. Hoci tieto požičané peniaze neboli určené im, ale ich deťom, boli to nakoniec oni sami, kto musel dlhy platiť. Pani Petra je tak jedna z mnohých ľudí, ktorí sa v starobe zadlžia, aby mohli svojim potomkom dopriať životný komfort.

Pani Petra žila so svojím manželom skromne a peniaze radšej ako do dovolenky investovala do svojich dvoch dcér, aby im zabezpečila slušnú budúcnosť. Po štúdiách na strednej škole si obe našli prácu a partnerov, a začali sa tak postupne osamostatňovať. Pre pani Petru to predstavovalo pocit úľavy a spoločne s manželom sa už tešili, až si na dôchodku užijú zaslúžený odpočinok a budú sa môcť plne venovať vnúčatám. Obaja sa však mýlili.

Jedného dňa sa na ne obrátila ich mladšia dcéra s prosbou, či by si nemohla na ich meno zobrať v banke pôžičku. Požičané peniaze by rada použila na rekonštrukciu svojho bytu. Jej plat bol totiž príliš nízky na to, aby pôžičku sama od banky získala. Rodičia, zvyknutí pre svoje deti urobiť takmer čokoľvek, s pôžičkou súhlasili. Po pol roku sa na nich náhle obrátila aj druhá dcéra s obdobnou prosbou. Rodičom tak neostávalo nič iné, ako si vziať ďalšiu pôžičku, lebo keď pomohli jednej dcére, očakávalo sa, že pomôžu aj druhej. Celkovo tak dosiahol ich dlh hodnotu okolo 7 500 Eur.

Obe dcéry svoje pôžičky najprv riadne splácali, po čase však prišli o prácu. Ocitli sa v situácii, keď nemali dostatok finančných prostriedkov na úhradu svojich záväzkov. Hoci nerady, nechali úhradu splátok na svojich rodičoch.

Aby bola pani Petra s manželom schopná vzniknuté dlhy splácať, snažili sa obaja udržať si prácu aj počas dôchodku. Napriek všetkému úsiliu nakoniec pani Petra a potom aj jej manžel o prácu prišli a dlh museli začať splácať len zo svojho dôchodku. Peniaze nemajú nazvyš, napriek tomu sa ale snažia záväzok splácať pravidelne, a to vo výške 40 Eur mesačne. Keby sa však mali znovu rozhodnúť, situáciu by si oveľa lepšie premysleli a skôr než úver by podstatne viac sporili.

Rada odborníka:

„Pôžičky rodičov pre deti sú častým javom. Hoci vyzerajú veľmi nevinne, môžu mať pre rodičov, zvlášť ak sú už seniori, významné následky. V prípade, že sa potomkovia dostanú do platobnej neschopnosti a prestanú dlhy hradiť, obrátia sa veritelia prirodzene na toho, kto si pôžičku vzal – teda na rodičov,“ uvádza Jaroslava Palendalová zo spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. „Aj sebestačnejší potomok, ak sa dostane do finančných ťažkostí, môže prestať splácať a dlh tak zostane na rodičoch. Pre seniorov, ktorí poberajú štandardné dôchodky a nedisponujú úsporami, môže byť táto situácia naozaj zložitá. Dôchodcovia totiž len ťažko zháňajú dodatočné zdroje príjmov. Ich možnosti sú často z dôvodu veku a zdravotného stavu obmedzené. Nehľadiac na psychickú záťaž, ktorú pre nich dlh predstavuje,“ dopĺňa J. Palendalová.