Máte problém vystačiť s domácim rozpočtom? Pozrite sa, čo s tým môžete urobiť

• Po prevzatí výplaty alebo dôchodku si zostavte zoznam (napríklad ho napíšte na papier) všetkých účtov a platieb, ktoré musíte zaplatiť. Do zoznamu takisto pripíšte nutné nákupy. Najskôr uhraďte stále platby.

Plaťte účty a splátky včas, aby ste zabránili zvyšovaniu úrokov a pokút. Na stále platby môžete zadať inkaso alebo trvalý príkaz, aby ste mali istotu, že účet bude zaplatený.

Výdavky a tovar, bez ktorého sa obídete, nechajte na koniec mesiaca. Ak vám zostane finančná rezerva, môžete ju použiť na nákup vecí, ktoré nie sú najdôležitejšie.

Zapisujte si všetky výdavky, aj tie najmenšie. Na konci mesiaca vám to pomôže vyhodnotiť, za čo utrácate zbytočne alebo príliš veľa.

• Keď idete do obchodu, urobte si nákupný zoznam. Kupujte len to, čo máte napísané. Neberte si do obchodu väčšiu hotovosť, než potrebujete na plánovaný nákup.

Nechoďte nakupovať s prázdnym žalúdkom. To nie je žart! Výskumy ukazujú, že ak ideme na nákup s pocitom sýtosti, menej podliehame nákupným rozmarom.

• Snažte sa nepodliehať reklame a zdržať sa neplánovaných nákupov, najmä ak nejde o nutný tovar. Nakupovanie pod vplyvom impulzu je najjednoduchší spôsob, ako rozhádzať peniaze.

Nekupujte príliš vysoké množstvo výrobkov, aby ste ich neskôr nemuseli vyhodiť po uplynutí času trvanlivosti. Je to plytvanie peniazmi, ktoré by ste mohli použiť inak.

Vyhnite sa luxusným výrobkom, kupujte si lacnejšie varianty, ktoré nájdete v každom hypermarkete. Veľmi často ich vyrábajú rovnaké firmy, ktoré uvádzajú na trh značkové výrobky.

• V rámci možností porovnajte ponuku niekoľkých obchodov. Rozdiely v marži môžu byť značné. Keď budete dobre hľadať, zostane vám vo vrecku viac peňazí.

Analyzujte zľavy a „akcie”. Veľmi často vás len chcú nalákať na nákup niečoho, čo nepotrebujete. Časté takisto je, že akčný nákup má skryté náklady (napr. poplatok za dopravu) a vo výsledku vôbec nie je lacnejší. Ak budete zľavy vyberať rozumne, môžete ušetriť značné sumy.

Oblečenie a topánky kupujte mimo sezóny. Môžete počítať s výhodnými zľavami v rámci výpredaja a utratíte aj o polovicu menej.

Skúste nakupovať na internete. Je to skvelý spôsob, ako nakúpiť elektroniku alebo počítače, ale stále častejšie aj lieky bez predpisu. Internetové predajne nemusia vydávať peniaze na prevádzku skladov. Z veľkoobchodu berú len tovar, ktorý predajú klientovi. Preto na webe dostanete to isté, čo v bežnom obchode, ale za cenu nižšiu až o 20 – 30 %.

Šetrite vodu, elektrinu a plyn – používajte len toľko, koľko potrebujete. Vypnite svetlo po odchode z miestnosti, zatvárajte vodu, ak len tečie do odtoku a v skutočnosti ju nepoužívate. Dbajte o funkčnosť sanitárnych zariadení. Jednu zbytočnú kvapku nepocítite, ale keď si uvedomíte, koľko takých kvapiek vytečie za týždeň alebo za mesiac…

Obmedzte telefonovanie. Nájdite si výhodnejšiu tarifu. Je možné, že za nižšiu cenu môžete získať výhodnejšiu ponuku. Skúste ponuku „predplatenej karty”. Budete mať istotu, že neprekročíte daný limit. Týmto spôsobom môžete ušetriť až niekoľko desiatok korún mesačne.

• Ak jazdíte autom len po meste, vždy, keď to bude možné, presadnite do autobusu. To znamená mesačné úspory až niekoľko stoviek korún.

Ak fajčíte – prestaňte. Peniaze, ktoré utratíte za cigarety, vám umožnia zaplatiť i niekoľko účtov. Navyše si uvedomte, koľko korún vypustíte do vzduchu spolu s dymom.

Skontrolujte splátky všetkých úverov. Možno sa vám podarí dohodnúť s bankou alebo finančnou inštitúciou a znížiť výšku niektorých splátok. Prostriedky získané týmto spôsobom vám pomôžu uhradiť iné nutné platby.

Ak splácate niekoľko pôžičiek, zistite, aké sú ponuky konsolidačných úverov. Jedna splátka šetrí čas a predovšetkým peniaze, ktoré utratíte napr. na poplatky za bankový prevod. Okrem toho sa môže podariť zníženie mesačných výdavkov na splátky úverov. Len si uvedomte, že to znamená dlhší čas splácania.

• Skontrolujte, aké poplatky platíte za vedenie bankového účtu. Možno by sa vyplatilo zmeniť banku, aby poplatky za vedenie účtu, prevody alebo iné operácie boli nižšie. Banky sa predháňajú v ponukách osobných účtov. Určite niečo nájdete. Nezabudnite ani na internet. Obsluha účtu cez internet je zvyčajne najlacnejšia.

• Ak plánujete väčšie nákupy, neberte si pôžičky. Snažte sa ušetriť nutnú sumu alebo aspoň jej časť. To vám umožní vyhnúť sa ďalším nákladom v podobe provízií a úrokov.

Nezabudnite! Korunka ku korunke…Každý deň sa dá ušetriť! Mnoho drobných úspor umožní nahromadiť značné prostriedky. Stačí len trochu vytrvalosti, sebazaprenia a disciplíny. Veľa šťastia!